CHŁODNICTWO PRZEMYSŁOWE

Komory chłodnicze i mroźnicze

Specjalizujemy się w projektowaniu i budowie komór mroźniczych i chłodniczych o powierzchni powyżej 100 m2 wraz z kompletnymi instalacjami. Realizowane przez nas instalacje chłodnicze gwarantują utrzymanie optymalnych, a przede wszystkim wymaganych prawem, restrykcyjnych warunków temperaturowych dla przechowywanych produktów (w przypadku chłodni jest to zakres od ok. 2°C do 8°C; dla mroźni od ok. –15°C do –30°C).

Stawiamy na wysoką wydajność, bezpieczeństwo i niezawodną pracę układów.


Wyślij zapytanie
Wielowymiarowa obsługa inwestycji

Nasz zespół wykwalifikowanych specjalistów zajmie się całościowo obsługą inwestycji wraz z niezbędną koordynacją wielobranżową oraz wszelkimi uzgodnieniami sanitarnohigienicznymi z rzeczoznawcą Sanepid oraz z uzgodnieniami BHP.


Spełnienie wymogów branżowych

Nie musisz się martwić o aspekty formalne. Rozumiemy, że każda branża ma swoją specyfikę oraz wymagania i znamy je. Komory chłodnicze projektujemy indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj działalności Klienta, regulacje prawne oraz uwarunkowania techniczne i przestrzenne.


Realne oszczędności energii oraz zmniejszony wpływ na środowisko

Wykonywane przez nas komory chłodnicze są zoptymalizowane pod kątem efektywności energetycznej, co przekłada się na redukcję kosztów eksploatacyjnych.


PRZEBIEG PROCESU

Budowa komór i instalacji chłodniczych

Oferujemy projekt i budowę nowych komór chłodniczych wraz z układem urządzeń i instalacji, dostosowanych do sytuacji i potrzeb przedsiębiorstwa. Budujemy komory chłodnicze i mroźnicze wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Poniżej wskazujemy na poszczególne etapy procesu budowy nowej komory chłodniczej/mroźniczej z instalacją.

Urządzenia chłodnicze odgrywają niezwykle istotną rolę w wielu branżach, w tym w gastronomii i przetwórstwie spożywczym. Są też niezwykle istotne w przemyśle farmaceutycznym, w którym niektóre preparaty lecznicze oraz szczepionki wymagają przechowywania w niskich temperaturach. Utrzymanie takich warunków pozwala na przechowywanie produktów żywnościowych i farmaceutycznych bez ryzyka rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych czy procesów gnilnych lub bez utraty właściwości leczniczych preparatów. Zależnie od rodzaju technologii i zakresu temperatur chłodzenie lub zamrażanie pozwala na przechowywanie produktów od kilku dni do wielu miesięcy. Budowa komór chłodniczych i mroźniczych czy produkcja agregatów chłodniczych nie tylko pozwala stworzyć takie warunki w przetwórni, hurtowni medycznej lub szpitalu. Umożliwia też dostosowanie cech urządzenia do konkretnych potrzeb firmy. W efekcie komora ma odpowiednią pojemność, optymalny zakres temperatur oraz kształt i parametry techniczne dostosowane do wielkości pomieszczenia czy ilości i rodzaju przechowywanych produktów.

Projektujemy i budujemy komory dla różnych branż

Budowa komór chłodniczych i mroźniczych jest jedną z usług, którą proponujemy. Zajmujemy się ich projektowaniem i wykonaniem wraz z instalacjami chłodniczymi i odpowiednimi sterownikami elektronicznymi. Nasi wykwalifikowani specjaliści na przestrzeni lat zrealizowali dziesiątki projektów.

Budujemy komory chłodnicze dla różnych branż – wykonujemy je między innymi dla przemysłu farmaceutycznego na potrzeby przechowywania leków czy szczepionek oraz innych produktów medycznych, które wymagają niskich temperatur. Nasze konstrukcje są dostosowane do dostępnych pomieszczeń, a także spełniają wymagania higieniczne. Warto też wspomnieć, że zaoszczędzają powierzchnię przechowywania. Budowa komór chłodniczych realizowana na indywidualne zamówienie sprawia, że wyróżniają się one precyzją wykonania i estetycznym wykończeniem. Z chęcią doradzimy w wyborze najlepszych rozwiązań technologicznych, które umożliwią obniżenie kosztów zużycia energii i eksploatacji.Audyt u Klienta

To najważniejszy etap, którego celem jest dokładne zrozumienie potrzeb Klienta, poznanie wymagań i specyfiki realizowanego procesu produkcyjnego oraz niezbędnych uzgodnień, jakie będą wiązać się z wykonaniem zadania (m.in. z Sanepidem, rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, BHP, które realizujemy w kolejnych etapach).


Projekt konstrukcyjny

W kolejnym kroku następuje naniesienie layoutu nowej komory chłodniczej i uzgodnienia z Klientem – efektem będzie opracowanie projektu konstrukcyjnego komory chłodniczej. Jej wymiary będą dostosowane do możliwości, jaką daje kubatura hali.


Budowa komory

Realizujemy budowę konstrukcji zaprojektowanej komory głównej chłodni/mroźni z izolowanych paneli warstwowych marki KINGSPAN, atestowanych certyfikatem FM, wraz z ich obróbką. Komorę wyposażamy w dedykowaną bramę i drzwi chłodnicze. Dodatkowo dobieramy oświetlenie komór chłodniczych/mroźniczych w oparciu o specjalistyczne lampy marki Lumilita Polska.


Projekt, dobór i montaż instalacji chłodniczych

Realizujemy opracowanie projektowe, dobór i montaż instalacji chłodniczych, opcjonalnie z przełączaniem redundantnym (np. w układzie 2 agregatów w zależności od potrzeb Klienta). W zależności od uzgodnień wykonujemy wyprowadzenie sygnałów do systemu BMS Klienta, umożliwiającego podgląd parametrów pracy urządzeń i zdarzeń krytycznych w budynkowym systemie zarządzania.


Mapowanie i walidacja posadowionej komory

Po odbiorach prac przeprowadzamy proces mapowania i walidacji komory. Mapowanie (badanie rozkładu temperatury w chłodni lub mroźni) jest wykonywane przy pomocy precyzyjnych czujników bezprzewodowych z akredytacją PCA. Dokumentacja zawiera protokół oraz raport z mapowania.

Szukasz profesjonalnego doradztwa technicznego na etapie koncepcji?Chłodnictwo przemysłowe

Chłodnictwo jest dziedziną, bez której nie może funkcjonować wiele gałęzi przemysłu i usług. Umożliwia zarówno przechowywanie i utrwalanie żywności, produktów medycznych takich jak leki czy szczepionki, jak i jest niezbędnym elementem wielu procesów technologicznych. Odgrywa też istotną rolę w sporcie, w skraplaniu gazów, produkcji suchego lodu czy w krioterapii. Nasza firma zajmuje się dostarczaniem i obsługiwaniem urządzeń, które umożliwiają sprawne i bezpieczne działanie firm w branży gastronomicznej, farmaceutycznej, w przetwórstwie spożywczym i w wielu innych dziedzinach, których niezbędną część stanowi chłodnictwo.

Naszą specjalnością jest budowa komór chłodniczych i mroźniczych, ale podejmujemy się też ich doboru do potrzeb klienta i oferujemy kompleksowy serwis. Chętnie pomożemy dobrać najlepsze rozwiązanie, które sprawdzi się w Waszym przedsiębiorstwie. Konstruujemy także specjalistyczne komory chłodnicze przeznaczone do przechowywania leków, szczepionek i innych produktów medycznych. Wiele z nich wymaga bowiem zapewnienia odpowiedniego środowiska, które gwarantuje utrzymanie ich stabilności biologicznej i zapobiegnie degradacji niektórych składników aktywnych. Jeśli macie Państwo problem z agregatem chłodniczym czy sprężarką, zachęcamy do kontaktu – przyjedziemy na miejsce i zlokalizujemy usterkę, po czym przystąpimy do jej usunięcia. Nasi pracownicy dysponują niezbędną wiedzą i uprawnieniami do obsługi urządzeń chłodniczych. Zapewniamy kompleksową realizację wyposażenia sklepów spożywczych w zakresie chłodnictwa. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

Nasze usługi – chłodnictwo przemysłowe

Chłodnictwo jest jedną z trzech dziedzin, w której zakresie świadczymy usługi klientom z Grodziska Mazowieckiego, terenu miasta Warszawa i okolic, a także z całej Polski. Oferujemy:

 • wykonanie instalacji chłodniczych i mroźniczych w budynkach chłodni i mroźni, również wielkogabarytowych chłodni i mroźni przemysłowych i farmaceutycznych
 • budowę komór mroźniczych oraz chłodniczych na potrzeby laboratoriów i branży farmaceutycznej. Komory są dostosowane do dostępnych pomieszczeń, spełniają wymagania higieniczne oraz zaoszczędzają powierzchnię przechowywania,
 • montaż agregatów i sprężarek chłodniczych o różnym zakresie temperatur dostosowanym do przechowywanego towaru od minusowych do plusowych na potrzeby produktów spożywczych i chemicznych,
 • montaż i serwis chillerów,
 • dostawę, montaż i serwis mebli chłodniczych sklepowych,
 • obsługę instalacji freonowych,
 • dostawę, montaż i serwis: wytwornic lodu, tuneli szokowych, agregatów wody lodowej, łuskarek do ludu,
 • remonty kapitalne i naprawy kompresorów,
 • odzysk ciepła z instalacji chłodniczych,
 • zdalny system monitoringu i nadzoru pracy instalacji chłodniczych oparty na najnowszych rozwiązaniach telekomunikacyjnych,
 • dostosowanie instalacji do aktualnych przepisów i wymogów UE.


PRZYKŁADOWE REALIZACJE

Zobacz wykonane komory chłodnicze i instalacje


Wśród naszych dotychczasowych realizacji znajdują się m.in.:

 • dostawa i montaż agregatu wody lodowej wraz z odzyskiem ciepła z urządzeń chłodniczych,
 • instalacja chłodzenia linii procesowej dla producenta spożywczego,
 • budowa komór chłodniczych wysokiego składowania dla producenta leków,
 • budowa ciągu komór chłodniczych dla dystrybutora produktów spożywczych.

Jeśli interesują Cię konkretne referencje z danej branży, skontaktuj się z nami.
Czytaj więcej o komorach chłodniczych wysokiego składowaniaJAKIE BRANŻE KORZYSTAJĄ Z INSTALACJI CHŁODZENIA?

Komory chłodnicze i mroźnicze w różnych sektorach gospodarki

Wraz z dynamicznym rozwojem sektora przemysłowego z każdym dniem wzrasta zapotrzebowanie na efektywne systemy chłodnicze. Ich celem jest sprostanie nawet najbardziej wymagającym warunkom realizowanych procesów technologicznych, przechowywania czy transportu różnych produktów. Instalacje chłodnicze ogrywają szczególną rolę w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.

Z uwagi na potrzebę zapewnienia wymaganej powierzchni magazynowej, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów i wykorzystania potencjału dostępnej przestrzeni, sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie komór chłodniczych wysokiego składowania.Farmacja

W przypadku branży farmaceutycznej (wytwórcy produktów leczniczych, takich jak leki lub szczepionki na skalę przemysłową) instalacje chłodnicze pozwalają zapewnić normatywne wymogi w zakresie przechowywanych produktów leczniczych, takich jak leki lub szczepionki, chroniąc je przed warunkami atmosferycznymi. Przez odpowiednie warunki należy rozumieć przede wszystkim temperaturę oraz czystość/sterylność pomieszczeń magazynowych (komór).


Przemysł spożywczy

Chłodnictwo odgrywa także ważną rolę w branży spożywczej, a szczególnie w przedsiębiorstwach wytwarzających produkty i półprodukty przeznaczone do spożycia, takie jak np. przetwórnie owoców i warzyw, producenci żywności liofilizowanej, zakłady mięsne, ubojnie, masarnie, piekarnie przemysłowe. Komory chłodnicze zapewniają odpowiednie warunki sanitarne i temperaturowe magazynu produktów spożywczych.


Centra logistyczne

Z uwagi na wielkość produkcji przedsiębiorstwa produkcyjne niejednokrotnie korzystają z zewnętrznych centrów logistycznych. Takie obiekty muszą zagwarantować najemcom oczekiwane, wysokie standardy. Z tego powodu hale logistyczne dostosowuje się do specyfiki i wymogów branżowych, zagospodarowując ich powierzchnię poprzez wydzielenie i budowę dedykowanych komór chłodniczych lub mroźniczych.

Nasza usługa nie kończy się na odbiorach prac

Opieka serwisowa komór i instalacji chłodniczych

Oferujemy regularny, profesjonalny serwis i konserwację komór chłodniczych i instalacji (agregatów chłodniczych, systemów sterowania i automatyki chłodniczej) – wszystko po to, aby zapewnić ciągłość działania oraz maksymalną wydajność pracujących systemów.

Serwis zgodnie z procedurami

Nasza brygada serwisowa posiada niezbędne uprawnienia i zadba o prawidłowe działanie zainstalowanych systemów chłodniczych.

Wysoki standard prac

Dbamy o to, by prace serwisowe miały minimalny wpływ na ciągłość procesów i nie zdezorganizowały funkcjonowania Twojego zakładu.Komory chłodnicze i mroźnicze: Wyłącznie wysokiej jakości rozwiązania


Jako producent komór chłodniczych wykonujemy chłodnie przemysłowe do różnych zastosowań. Projektowanie i realizacja komór i chłodni zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem Klienta pozwala na zapewnienie warunków adekwatnych do prawidłowego przebiegu procesów technologicznych, jak również warunków odpowiadających wymaganiom dotyczącym przechowywania różnego rodzaju substancji.

Chłodnie i mroźnie przemysłowe projektujemy w oparciu o rzeczywiste potrzeby Klienta. W ten sposób zapewniamy komory mroźnicze i chłodnicze, które spełniają potrzeby gwarantując ekonomiczną eksploatację przez cały okres użytkowania. Jako specjaliści w zakresie chłodnictwa dla przemysłu oferujemy:

 • chłodnie sklepowe,
 • komory chłodnicze,
 • chłodnie przemysłowe,
 • mroźnie przemysłowe,
 • komory mroźnicze.

 • Jak budowana jest konstrukcja komory chłodniczej lub mroźniczej?
 • Jak dostosować posadzkę pod chłodnią lub mroźnią?
 • Jakie elementy tworzą układ chłodzenia?
 • Jakie są rodzaje systemów chłodzenia?
Jak budowana jest konstrukcja komory chłodniczej lub mroźniczej?

Konstrukcja samonośna komór wykonana jest ze spawanych i skręcanych profili metalowych, a ściany z płyt warstwowych atestowanych certyfikatem FM.

Komorę wyposażamy w dedykowaną bramę, której rodzaj dobieramy w zależności od warunków użytkowania komory i standardu procesów magazynowych i logistycznych przedsiębiorstwa – brana jest pod uwagę np. częstotliwość i sposób wprowadzania produktów do komory (na ogół są to bramy szybkobieżne rolowane wraz z systemem sygnalizacyjnym). Chłodnie wyposażamy także w wysokiej jakości drzwi chłodnicze.

Wspieramy naszych Klientów w doborze odpowiedniego oświetlenia komór chłodniczych/mroźniczych w oparciu o specjalistyczne lampy marki Lumilita Polska. Zastosowanie dedykowanego oświetlenia z hermetyczną obudową jest gwarancją wysokiej jakości światła oraz wydłużonej wydajności i żywotności opraw pracujących w niskich temperaturach.

Jak dostosować posadzkę pod chłodnią lub mroźnią?

Powierzchnia posadzki pod komorą powinna być dostosowana pod jej konkretne wymagania, dlatego ważna jest znajomość dokładnych parametrów, jakie ma ona spełniać. W zależności od rodzaju komory i warunków na miejscu posadowienia wykonujemy nowe posadzki pod komory chłodnicze i mroźnicze, które w zależności od uwarunkowań procesu przechowywania produktów są np. odpowiednio ogrzewane, co stanowi zabezpieczenie przed przemarzaniem gruntu pod mroźnią oraz zmniejsza ryzyko ewentualnych usterek posadzki.

Jakie elementy tworzą układ chłodzenia?

Wśród najważniejszych elementów instalacji chłodzenia dla komór chłodniczych lub mroźniczych należy wymienić:

 • agregaty/sprężarki wiodących producentów,
 • chłodnice,
 • czujniki i systemy sterowania.

Każdorazowo dobieramy konkretne urządzenia do układu chłodzenia, dostosowane od sytuacji i potrzeb realizowanej instalacji.

Jakie są rodzaje systemów chłodzenia?
 • Instalacje wody lodowej
 • Systemy ogrzewania i schładzania opartego na CO2 (inaczej zielone, ekologiczne systemy chłodzenia)
 • Instalacje z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego
 • Chłodzenie adiabatyczne (wyparne)
 • Chłodzenie „Free-Cooling” (odzysk chłodu; do procesu schładzania powietrza wewnętrznego wykorzystywane jest świeże powietrze zewnętrzne)
 • Chłodzenie procesowe
 • Głębokie zamrażanie
 • Chłodzenie „szokowe” – komory szokowe


Formularz kontaktowy

W czym możemy Ci pomóc?

Wybierz zakres zapytania i prześlij nam najważniejsze informacje. Po zapoznaniu się ze szczegółami dedykowany specjalista skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia przebiegu kolejnych działań.


  Administratorem Państwa danych osobowych jest: RB TECH Sp. z o.o. z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim, 05-825, Natolin 56D, NIP: 527-277-54-33, REGON: 36495282, KRS: 0000630201, zapytania@rbtech.com.pl. Dane podane w formularzu zapytania będę przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi oraz nawiązywania relacji handlowych, z uwagi na uzasadniony interes administratora, polegający na odpowiadaniu na kierowane zapytania.